Харчування



АНАЛІТИЧНА  ДОВІДКА
із висвітленням позитивного досвіду та проблемних питань з організації харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів Гадяцького району у 2014/2015 навчальному році

Організація харчування дітей  усіх навчальних закладів здійснюється відповідно до законів України «Про дитяче харчування», постанов Кабінету  Міністрів України від 22.11.2004  № 1591 (1591~2004-п) «Про затвердження норм харчування у навчальних закладах» та від 19.06.2002 № 856 «Про організацію харчування окремих категорій учнів загальноосвітніх навчальних закладів» (пункт 1).
Усі навчальні заклади району мають власні їдальні, які розміщені в типових та спеціальнозбудованих приміщеннях, забезпечені гарячою і холодною проточною водою, оснащені необхідним технологічним, холодильним обладнанням, каналізовані. У 2013/2014 навчальному році доукомплектовано: Сарську СШ І-ІІІ ст. – холодильником (4444 грн.), Гречанівську ЗОШ І-ІІ ст. – електроплитою (5000 грн.), електронагрівачем (1200 грн.), Мартинівську ЗОШ І-ІІІ ст. – вагами (400 грн.), а також посудом: Гадяцьку СШ І-ІІІ ст. № 4 (100 чашок та 200 тарілок на загальну суму 2445 грн.), Гадяцьку гімназію ім. Олени Пчілки (200 мисок з антикорозійним покриттям – 1300 грн.), Лютенську ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу М.Л. Величая  (44 тарілок глибоких – 1100 грн.), Краснознаменську ЗОШ І-ІІІ ст. (80 тарілок – 640 грн., 46 чашок – 276 грн.), Хитцівську ЗОШ І-ІІ ст. (кухонний набір – 125 грн.), Петрівсько-Роменську ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу М.Є. Пігіди (50 мисок глибоких – 375 грн., 50 мисок порційних – 325 грн., 50 чашок – 325 грн., 5 дошок кохонних – 70 грн., 3 підноси – 111 грн.).
Харчування школярів організовано на базі 32 шкільних їдалень, у тому числі в ЗНЗ І-ІІІ та І-ІІ ступенів – 31, школах І ступеня – 2.
 Станом на 01.09.2014 року харчування учнів організовано в усіх 33 загальноосвітніх навчальних закладах. Рівень охоплення гарячим харчуванням школярів становить 90,3 % (3807 учні), що на 13 учнів більше ніж в минулому навчальному році.  Рівень охоплення гарячим харчуванням по загальноосвітніх навчальних закладах м. Гадяч – 82,8 % (1653 учні), що на 22 учні більше ніж в минулому навчальному році , по ЗОШ І-ІІІ ст. сіл району – 95,6 % (1551 учень), що на 2 учні менше ніж в минулому навчальному році, ЗОШ І-ІІ ст. – 100 % (599 учнів), ЗОШ І ст. – 100 % (16 учнів).
Стовідсотково охоплено гарячим харчуванням учнів 21 загальноосвітній навчальний заклад району, зокрема: у всіх загальноосвітніх навчальних закладах І та І-ІІ ступенів, а також Великобудищанській, Сарській  спеціалізованих школах І-ІІІ ступенів, Березоволуцькій, Петрівсько-Роменській, Римарівській, Розбишівській, Сватківській ЗОШ І-ІІІ ступенів.
Послугами буфетів користуватимуться 652 учні або 15,5 % наявного учнівського контингенту. Буфетна продукція реалізується в 4 міських загальноосвітніх навчальних закладах.
Відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації від 11.12.2013 № 429 «Про затвердження грошових норм витрат на безоплатне одноразове харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів пільгових категорій» у поточному навчальному році стовідсотково буде забезпечено безкоштовним харчуванням учнів 1-4 класів в кількості 1665 чол. (39,5 % від загального учнівського контингенту), що на 122 учні більше ніж у 2013/2014 навчальному році. Для організації безкоштовного харчування з районного бюджету виділено по 4,50 грн. на одного учня, а для 10 дітей-сиріт та 16 дітей, що позбавлені батьківського піклування, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» і дітей та підлітків, які знаходяться на обліку в лікаря-фтизіатра – по 5,50 грн. на одного учня.
У 2015 році для організації безкоштовного харчування учнів 1-4 класів планується виділяти по 5 грн. на одного учня, а для  дітей-сиріт та дітей, що позбавлені батьківського піклування, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» і дітей та підлітків, які знаходяться на обліку в лікаря-фтизіатра – по 6 грн. на одного учня.
Організовано харчування 98 дітей з сімей  переселенців із зони проведення АТО та АК Крим.
Потреба щодо обсягів фінансування складає 2 53200,00 грн. (з них спеціальний фонд – 1 006 000,00 грн.) На придбання продуктів для харчування дітей навчальних закладів Гадяцького району використано 1 133 689 грн. (загальний фонд – 714 086 грн.  та спеціальний фонд – 419 603 грн.) виділених з районного бюджету на 2014 рік. При визначенні потреб асигнувань на харчування дітей у 2014 році розрахунок проводиться у відповідності до норм харчування у навчальних закладах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2004 року № 1591. Дотримання норм харчування здійснюється в межах відповідних бюджетних призначень.
Централізована бухгалтерія відділу освіти райдержадміністрації постійно здійснює контроль за використанням виділених коштів на організацію харчування учнів згідно з затвердженими нормами харчування та цільовим призначенням. Тендерний комітет відділу освіти райдержадміністрації кожного року здійснює процедуру визначення постачальників продуктів харчування.
Особлива увага приділяється забезпеченню учнів 1-х класів молоком, учнів 1-11 класів питною водою гарантованої якості та С-вітамінізацію третіх страв. Відділом освіти райдержадміністрації спільно з керівниками навчальних закладів ведеться роз’яснювальна робота серед батьків учнів щодо підняття батьківської плати за харчування для учнів 5-11 класів у зв’язку зі зростанням цін на продукти харчування.
Велика подяка підприємствам, які допомагають навчальним закладам в організації харчування дітей: ФОП Ситнік Ірина Олексіївна, ФОП Сергієнко Володимир Іванович, ФОП Березіна Ніна Сергіївна, ПрАТ «Гадяцьке бурякогосподарство», СГ ТОВ ім. Шевченка (с. Лютенька), ПП «Ручки-Агро» та ПП «Лист-Ручки» (с. Ручки), СПОП «Березоволуцьке» (с. Березова Лука), Гадяцька філія ПрАТ «Райз-Максимко» (с. Сватки), СГ ТОВ «Фіалка»                     (с. Великі Будища), СГ ТОВ «Мрія»  (с. Плішивець) тощо.
Планування раціонів здійснюється на основі перспективних меню, погоджених з Гадяцьким міжрайонним відокремленим підрозділом лабораторних досліджень «Полтавський ОЛЦ ДСЕСУ» У ході їх розробки враховані фізіологічні потреби різних вікових груп в енергії, основних харчових речовинах.
З метою здешевлення харчування учнів, навчальні заклади мають 23,63 га пришкільних ділянок, на яких вирощуються овочі і картопля. Ряд закладів мають у своєму користуванні землі на яких вирощуються кормові, злакові культури, частина коштів після їх реалізації йде на поліпшення харчування школярів (Великобудищанська СШ І-ІІІ ст., Лютенська ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу М.Л. Величая, Качанівська ЗОШ І-ІІ ст., Плішивецька ЗОШ І-ІІ ст.). Посильну допомогу у поліпшенні організації харчування надають батьки учнів.
Прийом харчових продуктів до їдалень навчальних закладів здійснюється лише за наявності відповідних супровідних документів. Забезпечено умови та терміни зберігання харчових продуктів та готових страв.
У навчальних закладах забезпечено умови та терміни зберігання харчових продуктів та готових страв. Наказом відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації від 27.12.2013 № 402 «Про організацію харчування учнів     у загальноосвітніх навчальних закладах району в 2014 році» доведено відповідну інформацію всім навчальним закладам щодо питання попередження харчових отруєнь та кишкових інфекцій в загальноосвітніх навчальних закладах.
Для зберігання овочевої продукції та картоплі в школах району діє 40 овочесховищ та підвалів. Станом на 15.09.2014 практично повністю заготовлено картоплю, огірки, помідори, цибулю, фрукти, соки, заготівля моркви, капусти, буряків продовжується.
Своєчасно проводиться бракераж готової продукції, дотримуються умови добору та зберігання добових проб готових страв.
Керівників освітніх закладів попереджено про їх персональну відповідальність за дотримання вимог санітарного законодавства.
Вжито заходів щодо посилення батьківського контролю за організацією харчування учнів, ці питання розглянуто на засіданнях батьківських комітетів загальноосвітніх навчальних закладів.
Відповідно Закону України «Про освіту», відділом освіти райдержадміністрації внесено до штатних розписів 17 загальноосвітніх навчальних закладів І-ІІІ ступенів посади медичних сестер (працює 18 медичних працівників). Кадровий склад кухонних працівників загальноосвітніх навчальних закладів становить 53 чол.
Розпочалося впровадження безготівкового розрахунку за харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах м. Гадяча.
Та існують  і проблемні  питання  в організації харчування учнів, зокрема:
1. Необхідність організації безготівкового розрахунку за харчування учнів у всіх загальноосвітніх навчальних закладах району;
2. Значна частина технологічного обладнання застаріле і фізично зношене. У деяких навчальних закладах залишається проблемою забезпечення холодильним та іншим технологічним обладнанням, зокрема потребують ремонту:
холодильники – у Великобудищанській СШ І-ІІІ ст., Лютенській ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу М.Л. Величая, у Лисівській ЗОШ І-ІІ ст., Вельбівській ЗОШ І-ІІ ст., Сарській СШ І-ІІІ ст., Петрівсько-Роменській ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу М.Є. Пігіди, Мартинівській ЗОШ І-ІІІ ст.;
 холодильні шафи та холодильні камери – у Гадяцькій СШ І-ІІІ ст. № 4, Римарівській ЗОШ І-ІІІ ст., Краснознаменькій ЗОШ І-ІІІ ст.;
електроплити та електронагрівачі – у Гадяцькій СШ І-ІІІ ст. № 3, Ціпківській ЗОШ І-ІІ ст.,  Березоволуцькій ЗОШ І-ІІІ ст., Мартинівській ЗОШ І-ІІІ ст., Сарській СШ І-ІІІ ст., Гадяцькій СШ І-ІІІ ст. № 2 ім. Михайла Драгоманова, Гадяцькій гімназії ім. Олени Пчілки.
3. Необхідність виділення коштів на придбання та проведення штучної С-вітамінізації  щоденно серед учнівського контингенту закладів, як того вимагає діюче законодавство.
Пріоритетними напрямами роботи в організації харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів залишається:
        1. Проведення  постійного, системного контролю за організацією харчування дітей у навчальних  закладах з боку відділу освіти райдержадміністрації.
        2. Виконання норм харчування, забезпечення раціонального режиму харчування (збалансованість раціону) відповідно до постанови Кабінету  Міністрів України від 22.11.2004  № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних закладах».
        3. Поступове поновлення та ремонт технологічного обладнання харчоблоків.

        4. Своєчасне проведення навчання медичного та обслуговуючого  персоналу.

Комментариев нет:

Отправить комментарий